PAKETLİ GIDA SERVİSİ İÇİN NELERİ BİLMELİYİZ?

Paketli gıda servisi yaygınlaşıyor. Covid-19 hastalığının getirdiği yeni yaşam koşulları bu servisi şimdiden hazır yemek servis sektörünün önemli bir bir alt grubu haline getirdi. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki dönemde bu servise alışacak ve daha yoğun olarak kullanacağız.
Paketli gıda servisine yönelen tüketicilere gıda güvenliği açısından aşağıdaki önerileri yapmak isterim;
Paketli gıdaları markalı firmalardan veya tanıdığınız, hijyen standardı açısından güvendiğiniz firmalardan temin ediniz.
Paketli gıdalar size ulaştığı zaman sıcaklıklarının uygun derecelerde olması önemli bir gıda güvenliği konusudur. Sıcak olarak taşınan yemeklerin sıcaklığı 50-60 C derecelerde, soğuk olarak tüketilecek gıdaların sıcaklığı da 5-10 C derecelerde olmalıdır. Paketli gıda servisini yoğun olarak kullanıyorsanız bir dijital el termometresi temin ederek teslim anında yemek sıcaklıklarını ölçmeniz ve sıcaklıklar uygun değilse yemeği geri çevirmeniz güvenli bir davranış olacaktır. Tüketicinin gıda sıcaklıklarını bu şekilde sorgular bir tutum alması bu servisi yapan firmaları yemek sıcaklığı konusunda daha dikkatli ve özenli olmaya yönlendirecektir.
Yemekten arta kalan kısımlar olursa, bunu süratle bir buzdolabına koyarak soğutmak gerekir. Soğutulan gıdalar daha sonra 24 saati aşmayacak bir sürede tüketilmelidir. Daha uzun süreli bir kullanım tercih ediliyorsa, bu durumda artan yemek dondurucuya konulabilir. Dondurulmuş yemek, çözüldükten sonra hemen tüketilmelidir. Buz dolabında veya dondurucuda tutulan yemekler mikrodalga fırında, normal fırında veya ateş üstünde ısıtılabilir. Isıtma sonunda yemeğin 60 C derecelere kadar ısıtıldığından emin olunmalıdır.
Gıda allerjiniz varsa bu konuda sipariş sırasında firmaya bilgi vermelisiniz.

Prof. Dr. Nezih Müftügil
Ocak 2021

Print Friendly, PDF & Email